iPhone Air 1TB Light Gold 5G (eSim only) With FaceTime – International Version
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts up to 20% Read more
د.إ5,999.00 Original price was: د.إ5,999.00.د.إ5,799.00Current price is: د.إ5,799.00.
Authorities in our business will tell in no uncertain terms that Lorem Ipsum is that huge, huge no no to forswear forever. Not so fast, I'd say, there are some redeeming factors in favor of greeking text, as its use is merely the symptom of a worse problem to take into consideration.
Anyway, you still use Lorem Ipsum and rightly so, as it will always have a place in the web workers toolbox, as things happen, not always the way you like it, not always in the preferred order.
Product details
Made possible by exploring innovative molded plywood techniques, Iskos-Berlin’s Soft Edge Chair blends strong curves with extreme lightness to create a three-dimensionality not usually possible with 2-D plywood.
Description
iPhone Air is the thinnest iPhone ever, powered by the A19 Pro chip. It’s more durable than any previous iPhone, with a polished titanium frame, a 3x better scratch-resistant Ceramic Shield 2 front, and a 4x more crack-resistant Ceramic Shield back. Smarter group selfies and Dual Capture video with the new Center Stage front camera. The 48MP Fusion Main camera with 2x Telephoto supports the latest advanced features like next‑generation portraits and more. Immersive 6.5‑inch Super Retina XDR display with ProMotion up to 120Hz. All‑day battery life. Helpful Apple Intelligence tools like Clean Up and more.
Highlights
- Super Retina XDR display Footnote 2 Pro Motion technology Always-On display Dynamic Island
- Titanium frame Action button Camera Control for faster access to photo and video tools
- A19 Pro chip 5-core GPU with Neural Accelerators Hardware-accelerated ray tracing
- Up to 27 hours video playback Footnote
- 18MP Center Stage front camera Tap to zoom and rotate Centre Stage for photos Ultra‑stabilized video Dual Capture Centre Stage for video calls
- 48MP Fusion camera system 48MP Fusion Main
- Super-high‑resolution photos (24MP and 48MP) Next-generation portraits with Focus and Depth Control
- Dolby Vision up to 4K at 60 fps Latest-generation Photographic Styles
Specifications
| Expandable Memory Type | No Expandable Memory |
| SIM Count | Dual SIM |
| RAM Size | 12 GB |
| Internal Memory | 1 TB |
| Version | International Version (eSIM) |
| Colour Name | Light Gold |
| Operating System | iOS |
| Processor Name | Apple |
| Number of Cores | Hexa Core |
| Flash | Dual Tone flash |
| Fast Charging | Yes |
| Network Type | 5G |
| Model Number | iPhone Air |
| Primary Camera (MP) | 12+12 MP |
| Secondary Camera Resolution | 18 MP |
| Secondary Camera | 16 – 31.9 MP |
| Battery Size | 3149 mAh |
| Screen Size | 6.5 in |
| SIM Type | eSIM |
| Charging Type | Type-C |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Processor Number | Apple A19 Pro |
| Primary Camera Feature | Single |
| Audio Jack | Type-C |
| Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Digital compass |
| Condition | New |
| Model Name | iPhone Air |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.